Designér Jindřich Halabala

Architekt Jindřich Halabala je dnes významnou ikonou českého nábytkářství. Jeho práce je v dnešní době mnohem více vyhledávanější, než byla v době svého vzniku. 

Po studiích na umělecké škole v Praze, začal navrhovat nábytek v Uměleckoprůmyslových závodech v Praze a poté v Brně. Zde se po dvou letech stal hlavním architektem a měl na starost také propagaci celé firmy, která byla v tomto oboru natolik dokonalá, že neměla konkurenci. Výrobky z 20.-30. let byly nadčasové, moderní a s vysokou užitnou hodnotou. 

Návrhy Halabaly byly navrženy ve stylu funkcionalismu. Prioritou bylo, aby byl nový styl v bydlení hlavně praktický, krásný a pohodlný. Mezi hlavní prvky funkčního stylu patří volný prostor s minimem příček, vysoká funkčnost nábytku a ostré pravoúhlé tvary. 

Jindřich Halabala navrhl v letech konání v UP závodech několik desítek kusů nábytku - židle, stoly, křesla, stojany na květiny, příborníky, lampy, konferenční stolky aj. Známá jsou především jeho polohovací křesla a nábytek z ohýbané oceli. Jeho nábytek má velmi moderní tvary. Nejčastěji bylo pro výrobu použito dřevo s výraznou kresbou struktury. 

Dnes se nábytek Jindřicha Halabaly stává možná ještě více populárnější, protože se na něho pohlíží jako na starožitnost. I když bude tehdy navrhovaným kouskům již skoro 100 let, je stále nadčasový a moderní, a proto jsou sběrateli stále více vyhledávány.

Produkty od Jindřicha Halabaly na retica.cz:

Retro párová křesla Halabala

Aktuálně v renovaci